Flere drept langs veiene på Kanariøyene
Sterk økning sommeren 2018
Sommeren 2018 krevde seks flere menneskeliv langs veiene sammenlignet med sommeren 2017.
Totalt sett omkom 10 mennesker etter trafikkulykker denne sommeren, og det er hele 6 flere enn fjoråret. Det var det spanske trafikkdepartementet som publiserte disse tallene i går, og det viser seg at Kanariøyene var en av de regionene hvor økningen var størst i hele Spania.
Flere fotobokser og lavere fartsgrenser
De nedslående tallene for øygruppen viser altså at regionen hadde en av de største økningene i antallet dødsfall som følge av trafikkulykker, og totalt omkom 259 mennesker på spanske veier i juli og august i år – en økning på hele 15% sett i lys av samme periode i fjor. I juli omkom 127 mennesker i år mot 121 i fjor, mens august krevde 132 menneskeliv – noe som er en økning på 28 fra fjoråret.
I tillegg til dette var antallet skadde i juli og august på henholdsvis 491 og 413. Så langt i år har 799 mennesker omkommet i trafikken i Spania, og dette er 24 flere enn samme tidsrom i fjor.
Myndighetene ser nå mot Frankrike for å få ned antallet dødsulykker i trafikken, og viser til at de har lykkes godt med det takket være to ulike faktorer: en reduksjon i fartsgrensene til 80 kilometer i timen langs de konvensjonelle veiene, samt at franskmennene har utvidet bruken av fotobokser-
Også når det gjelder dødsulykker som en følge av drukning er tallene nedslående, og det er 11 mennesker som har omkommet i drukningsulykker denne sommeren. Dette tallet overskrider derfor de 10 omkomne etter trafikkulykker. Øygruppen er den regionen som har nest flest dødsfall i sommer som en følge av drukning, og er kun forbigått av Galicia.
Om forfatteren
Kanskje du liker dette?
Mann stjal klokke til 390.000 kr fra hus i Telde
Politiet har arrestert en 45 år gammel mann i Telde, øst påGran Canaria, mistenkt for å ha stjålet et armbåndsur til en verdi av rundt 390.000 kroner. Mannen er en
Millenium Falcon flyr over Jandia på Fuerteventura i ny trailer
Se Millenium Falcon fly over sanddynene i Jandia på Fuerteventura i ny trailer fra storfilmen Solo: A Star Wars Story!
Ting å gjøre i helgen på Gran Canaria – 20.-22. april
En ny helg står for tur og som vanlig har Canariposten.no kommet med sin lille helgeguide som gir deg tips om hva du kan gjøre!