Seismisk sverm med over 50 skjelv i Enmedio-vulkanen
Innenfor normalen
IGN kan melde at mer en 50 jordskjelv har blitt registrert i vulkanen Enmedio siden 29. april. Vulkanen ligger i havet mellom Gran Canaria og Tenerife, og den seismiske serien med det store antallet skjelv gjør at man anser det som en sverm.
Rekken av skjelv med av lav styrke mellom de to ferieøyene har i løpet av de siste dagene fortsatt. På søndag ettermiddag begynte den seismiske serien med et jordskjelv på 40 kilometers dybde og deretter har det altså blitt registrert en rekke mindre skjelv i samme område – og da altså over 50 stykker.
Er normalt
Vulkanologen Antonio Muñoz forklarte tidligere i uken at de mer enn 50 jordskjelvene som ble registrert er noe som kan anses som normalt for et område som har et vulkansk aktivt område som Kanariøyene.
Aktiviteten i området overvåkes manuelt ettersom mange av skjelvene har en så lav styrke at de ikke oppdages automatisk. Man fanger heler ikke opp alle skjelvene i området ettersom overvåkingsutstyret ikke har en spesielt høy tetthet. Faktisk er det bare to sensorer på Gran Canaria og dette gjør lokaliseringsarbeider vanskeligere og med dårligere presisjon.
De siste 90 dagene har det, i tillegg til aktivitet i vulkanen Enmedio, vært en mer eller mindre intens seismisk aktivitet i El Hierro og La Palma med flere registrerte seismiske svermer fra vulkanen Cumbre Vieja.
Fra IGNs forklarer man også at de registrerte skjelvene de siste dagene mellom Gran Canaria og Tenerife er tektoniske bevegelser som er innenfor de vanlige parameterene. Man er dog ikke 100% sikker på om kilden til skjelvene er av tektonisk opprinnelse eller om det er vulkansk opprinnelse. De bevegende platene i forkastningen mellom de to øyene forårsaker gjennomsnittlig seks jordskjelv pr. måned med en styrke på mellom 1 og 2,5 på Richters skala.
I tillegg til de platenes friksjon sier eksperter inntrengning av magma i området også kan forårsake seismiske bevegelser. Området overvåkes i alle fall, spesielt etter at man i 2015 oppdaget at Enmedio fortsatt er aktiv og at den slipper ut gasser og varme på 1630 meters dybde.
Om forfatteren
Kanskje du liker dette?
Litt regn på Kanarøyene i helgen
En værfront passerer Kanariøyene i helgen, og det betyr at det blir delvis skyet vær og regn enkelte steder.
Utleieprisene eksploderer på Kanariøyene
Det har vært en ellevill prisvekst i utleiemarkedet på Kanariøyene det siste året.
Kanariøyenes strender anerkjennes med 50 blå flagg!
Kanariøyene kan skryte av badestrender i toppklassen, og fikk hele 50 utmerkelser av typen ‘Blått flagg’ for 2018!