Stenger skolene på Kanariøyene i dag
Uværet Emma skaper problemer
Etter en anbefaling fra direktoratet for sikkerhet og nødsituasjoner har utdanningsmyndighetene på Kanariøyene i følge en uttalelse besluttet å suspendere all undervisningsaktivitet på øyene Gran Canaria, Tenerife, La Palma, La Gomera og El Hierro.
Beslutningen ble tatt etter at meteorologene har varslet om sterk vind med en styrke på opptil 26-27 m/s i kastene. Stormen som nå passerer Kanariøyene har fått navnet Emma.
Frykter vindkast på opptil 36 m/s!
Myndighetene på Kanariøyene har altså bestemt seg for å innstille all undervisning i dag, og dette gjelder for øyene Gran Canaria, Tenerife, La Palma, La Gomera og El Hierro, og dette kommer altså i forkant av den ventede stormen som man frykter kan komme med vindkast på hele 36 m/s – selv om meldingene fra Aemat begrenser dette til 26 m/s i sitt varsel.
Varslingen om å stenge skolene gjelder altså samtlige Kanariøyer, med unntak av Lanzarote og Fuerteventura, og årsaken er altså passeringen av en ny værfront – den tredje i løpet av de siste dagene.
Man har gått til dette skrittet med tanke på værvarslingene som indikerer at øygruppen i løpet av de kommende timene blir truffet av sterke vinder fra sørvest. Vinden vil snu mer vestlig mot ettermiddagen og da kunne komme med vindkast som kan nå opptil 36 m/s – og kanskje til og med høyere.
Vinden vil kjennes aller mest i noe høyere strøk på øyene, samt naturligvis også på toppene og på østsiden av øyene – rett og slett på grunn av at de ligger i lé for den direkte vinden, men som et resultat av nettopp dette kan oppleve at effekten av vinden blir sterk.
Aemat har sagt at byområdene i de to hovedstadene på øyene, Las Palmas (Gran Canaria) og Santa Cruz (Tenerife) vil slippe unna det verste været.
Man venter høye bølger og mye sjø på opptil 6 meters høyde for hele El Hierro, La Gomera, Fuerteventura og Lanzarote. Det samme gjelder for vestkysten av La Palma og de nordlige delene av Tenerife – samt områdene omkring Santa Cruz.
Når det gjelder kysten på Gran Canaria og øst-og vestkysten på La Palma, samt øst og vest av Tenerife er det et gult bølgevarsel som gjelder – altså bølger opptil 5 meter.
Om forfatteren
Kanskje du liker dette?
Værkaos på Kanariøyene: Snø i fjellet, sterk vind ventet, samt regn og storm
Som varslet i går av de spanske meteorologene har uværet som har preget Kanariøyene i lengre tid tatt seg opp torsdagen. Det betyr at tusenvis av nordmenn som er på
Skogbrann på Tenerife ennå ikke slukket – 120 mannskaper jobber på spreng
Skogbrannen på Tenerife fortsatt ikke under kontroll, og 220 hektar med skog og mark er påvirket.
Maspalomas Gay Pride 2018 braker løs!
Maspalomas Gay Pride 2018 starter den 3. mai og arrangøren sier at man venter et innrykk av over 200.000 mennesker!